poslat email

Řízená degustace burgunských odrůd moravských vín - 17.1.2014

V pátek 17.1.2014 proběhla další řízená degustace vín, tentokrát burgunských odrůd moravských vín. S popisem celého večera si opět dal práci jeden z degustujících účastníků, pan Petr Hrách. Touto cestou mu děkujeme a přikládáme níže.

Dobrý den,

Před časem jsem byl pozván do restaurace Dvůr Křečhoř na degustaci vín, která se velice zajímavě vyvinula.

Uběhl nějaký čas a byl jsem opět pozván na degustaci vedenou sommeliérem panem Mojžíšem ze společnosti HARMONIA VINI. Souboj byl sveden výhradně v burgundských odrůdách, které byly zasazeny výhradně do moravských vinic. Degustovala se vždy dvě, pro srovnání vína od jiných vinařů. Na degustačním lístku se ze začátku objevila vína z odrůdy Chardonnay a následně jsme pokračovali na Pinot gris, Pinot Blanc a Pinot noir. Většina vín pocházela z mladého ročníku 2012 pak 2011 a jeden vzorek z roku 2007.

Vína vzbudila po čase velice zajímavou diskuzi o „výrobě“ vína novými postupy, ale i o „dělání“ vína pomocí starých osvědčených, ale v dnešní době hodně zapomenutých, praktik.

Co se týče hodnocení vín jednotlivých odrůd a vinařství, se většina degustujících shodla na Chardonnay 2012 v provedení Barrique od Moravíno Valtice v těsné blízkosti Pinot gris 2011 od vinařství Zlomek&Vávra Boršice. Z červených byl vítězem Pinot noir 2011 od ŠSV Velké Pavlovice.

Stejně jako tomu bylo posledně i nyní nás čekalo překvapení, které tentokrát nebylo gastronomické v podobě sladké tečky, ale v podobě znalostního testu. Test měl prověřit naše znalosti a také pozornost. Pan Mojžíš totiž všechny body v rámci prezentace vín nenápadně prozradil, takže stačilo dobře poslouchat jeho výklad a výsledkem bylo velice dobré hodnocení v závěru degustace.

Co napsat závěrem. Snad jen to, že atmosféra byla opět velice uvolněná. Na úplný závěr byla naše degustující společnost oslovena manažerem restaurace panem Svitákem, co bychom rádi ochutnali příště. Z názorů degustujících byla vidět různorodost názorů a já doufám, že se na příště máme na co těšit.

Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř Restaurace Dvůr Křečhoř
Dvůr Křečhoř
Křečhoř 14, 280 02 Kolín

Telefon:
314 007 210, 601 553 222